Prvky poplachového systému
EZS (Elektrická zabezpečovacia signalizácia) musí podľa noriem obsahovať dôležité prvky, ktoré sú nevyhnutné najmä vtedy, ak sa niečo stane a vy si budete nárokovať náhradu škody od Vašej poisťovne. To isté platí, ak využívate službu Bezpečnostná SIM Jablotron, Váš alarm zlyhá vinou chybného výrobku pri zapnutom alarme a Vy si budete nárokovať náhradu škody do výšky 80 000 Eur.
Ústredňa alarmu
Ústredňa je riadiacim prvkom celého alarmu a má za úlohu sledovať stav všetkých periférií systému, ovládať systém a vyhodnocovať poplachy. Býva v nej zabudovaný GSM komunikátor, LAN komunikátor a záložný akumulátor. Upozorňujeme, že ústredňa musí byť chránená pohybovým detektorom s okamžitou reakciou a tak sa v žiadnom prípade pri návrhoch EZS nesmie počítať s umiestnením ústredne do oneskorenej zóny pri klávesnicu.
GSM komunikátor
GSM komunikátor je komunikačné zariadenie určené na hlásenie poplachov užívateľom a bezpečnostnej službe s PCO (Pult Centralizovanej Ochrany). GSM komunikátor obsahuje slot na SIM kartu. Možné sú hlásenia na viac telefónnych čísiel. Cez GSM komunikátor môžete alarm pohodlne ovládať (GSM hovor, SMS, dáta) a zisťovať jeho stav.
LAN komunikátor
LAN komunikátor je ethernetový komunikátor, je bežnou súčasťou moderných ústrední EZS. Slúži k pripojeniu alarmu na internet. Vzdialené ovládanie, vzdialená správa a komunikácia na servery Jablotron sú tak podstatne rýchlejšie ako komunikácia cez bežný GSM komunikátor.
Záložný akumulátor alarmu
Záložný akumulátor je nevyhnutný a slúži pre záložné napájanie poplachového systému v prípade výpadkov elektrickej energie. Ak by zlodej odstavil Vašu elektrickú sieť, záložný akumulátor je plne nabitý a alarm bude fungovať ďalej. Je veľmi dôležité dbať na to, aby ste mali v ústredni adekvátny záložný akumulátor pre Váš systém. Do najmenších a najlacnejších ústrední EZS sa zmestia iba malé 2,6Ah 12V záložné akumulátory, ktoré nemusia vydržať napájať zabezpečovací systém potrebný čas.
Siréna alarmu
Siréna je nevyhnutným prvkom celého EZS, má byť umiestnená na prednej časti domu. Siréna má informovať o narušení objektu hlasitým prerušovaným húkaním a blikaním. Slúži ako výstražný prvok. Kvalitná siréna je zálohovaná vlastným akumulátorom.
Klávesnica alarmu
Klávesnica (prístupový modul) je ovládacím prvkom alarmu. Musí byť umiestnená v používaných vchodoch do objektu a musí byť chránená pohybovým detektorom s oneskorenou reakciou. Oneskorená reakcia umožní vojsť a následne vypnúť alarm (pohybový detektor poskytuje príchodové oneskorenie) a tiež zapnúť alarm a následne odísť z objektu (pohybový detektor poskytuje odchodové oneskorenie). Upozorňujeme, že klávesnica musí byť chránená pohybovým detektorom.
Detektory alarmu
Je dôležité zvoliť si také typy detektorov, ktoré vhodne zareagujú na narušenie objektu. Ústredňa a klávesnice musia byť v každom prípade chránené pohybovými detektormi a nesmú byť pri sebe. Požiadavky na detektory by mali vychádzať z nasledovných situácií:
- idete preč a doma nik neostane, v dome nemáte domáce zviera - pohybové detektory (pohybová ochrana vo výške 2,5m),
- idete preč a doma ostane domáce zviera, ktoré má voľný pohyb po byte - pohybové duálne detektory (pohybová ochrana vo výške 0,8 - 1,2m),
- chcete byť chránený aj v noci a po objekte sa voľne pohybovať - magnetické kontakty otvorenia okien a dverí (plášťová ochrana),
- chcete aby alarm reagoval už pri pohybe na pozemku okolo domu - vonkajšie pohybové detektory (vonkajšia ochrana),
- chcete aby alarm reagoval už pri pokuse prekonať obvod pozemku (prelezenie múru, plotu) - infrazávory a i. (obvodová ochrana pozemku),
- chcete aby alarm reagoval na manipuláciu s vybranými predmetmi - detektory otrasu a náklonu (ochrana predmetov).