WDR - široký dynamický rozsah svetelnosti

WDR - široký dynamický rozsah svetelnosti

WDR (z ang. Wide Dynamic Range) je jeden z najvýznamnejších parametrov kamery. Ak chcete identifikovať páchateľa, je veľmi dôležité, aby Vaša kamera podporovala WDR. Kamera môže mať nižšie, vyššie, dokonca aj najvyššie rozlíšenie ale bez WDR sa Vám môže stať, že páchateľova tvár nebude dostatočne jasná, pretože priestor za ňou bude príliš svetlý. WDR je funkcia spracovania obrazu v scénach s veľkým dynamickým rozsahom svetelnosti.

WDR = kompenzácia svetelnosti

Laicky povedané, funkcia WDR je kompenzáciou svetelnosti. Práve tam, kde je najvyššia svetelnosť oproti kamere sa stáva, že osoba, ktorá sa približuje ku kamere logicky nemá z pohľadu kamery takú vysokú svetelnosť, ako jej okolie. Aby teda osoba nebola príliš tmavá, funkcia WDR zaistí tzv. kompenzáciu protisvetla a nízkej svetelnosti na snímanej osobe. Svetelnosť v tmavých miestach sa zvýši a svetelnosť príliš jasného okolia sa zníži. Výsledkom je pekný a súvislý obraz.

Hardvérové alebo digitálne WDR?

V bežných kamerách sa stretneme najmä s digitálnym D-WDR (digital WDR) alebo hardvérovým WDR. Oba parametre kompenzujú svetelnosť. Zatiaľ čo pokročilejšie - hardvérové WDR je súcasťou obrazového čipu kamery, digitálne D-WDR je doslova kompenzáciou svetelnosti v už zosnímanom elektronickom obraze. Zo skúseností vieme, že kvalitnejší obraz poskytuje hardvérové WDR, pretože má pokročilejší čip a D-WDR je len riešenie "následkov" rozdielnej svetelnosti menej pokročilého obrazového čipu. 

120dB a 140dB hardvérové WDR

Pri bežnom použití odporúčame 120dB hardvérové WDR. V podmienkach výnimočne osvetleného a jasného prostredia odporúčame zvážiť 140dB WDR, pretože umožňuje kompenzovať svetelnosť s väčším rozsahom. Výsledkom 140dB WDR je jasný a detailný obraz tam, kde by 120dB WDR (a už vôbec nie D-WDR) nestačilo.  

 

Pre obhliadku zdarma a nezáväznú cenovú ponuku na kamerový systém nás kontaktujte